Strażacy zaangażowani w pomoc dla walczącej Ukrainy – konferencja prasowa z udziałem komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka

W związku z zaangażowaniem strażaków w pomoc dla walczącej Ukrainy, w środę 2 marca 2022 r. w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie, odbyła się konferencja prasowa z udziałem komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka oraz jego zastępcy nadbryg. Krzysztofa Hejduka i podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Babca.

Podczas konferencji, nadbryg. Andrzej Bartkowiak powiedział:

„💬w sobotę ogłoszona została akcja, wielka akcja dla strażaków PSP ale przede wszystkim dla OSP i dzisiaj mamy efekt! Szanowni Państwo, efekt który przerósł nasze wszelkie oczekiwania, ponad 1600 palet sprzętu, który jest już dzisiaj spakowany na paletach we wszystkich województwach całego naszego kraju. To pokazuje skalę wielkiego serca, jaką strażacy z całej Polski wysyłają na Ukrainę, tego braterstwa i solidarności a słowo solidarność jest nam bardzo przecież bliskie.

💬Szanowni Państwo nie tylko 1600 palet ale ponad 100 samochodów strażackich trafi na Ukrainę . Jestem bardzo zbudowany i wzruszony tym, jak zareagowali strażacy w Polsce na naszą akcję. Dziękuję im z całego serca, pokazaliśmy, że nie tylko jesteśmy elitą ratowniczą na świecie ale też jesteśmy wybitni jeśli chodzi o pomoc drugiemu człowiekowi i naszym braciom strażakom na Ukrainie.

💬Wieści z Ukrainy są smutne – dzisiaj po rozmowie z komendantem Krukiem – szefem strażaków na Ukrainie, wiem, że 10 strażaków poniosło śmierć a 13 strażaków jest ciężko rannych. To pokazuje, że ludzie tam ryzykują życiem nie tylko w walce z żywiołem ale niestety z najeźdźcą.

💬Bardzo ważna informacja – po konsultacjach z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim i wiceministrem Maciejem Wąsikiem oraz generałem Krukiem, zaproponowałem, że będziemy koordynować pomoc sprzętową dla Ukrainy i apeluję do całego świata strażackiego aby przekazywać sprzęt do Polski – a my chcemy być przekaźnikiem sprzętu z całego świata na Ukrainę.
Mamy kanały przerzutowe ustalone, wiemy jak to robić i zapraszamy wszystkich.  Proszę, żeby państwo udostępnili ten apel na cały świat! Chcemy aby nasi przyjaciele ze Skandynawii, Szwecji, Niemiec, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii i wszystkich krajów nas wsparli. Proszę kontaktować się z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej – z Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa – jest grupa wydzielona, która będzie się tym zajmowała. Chcemy koordynować i zapraszamy do pomocy ukraińskim strażakom. Zachęcamy do tego, będziemy sprzęt zbierać u nas i przekazywać na Ukrainę.

💬Chcę zaapelować do całego świata strażackiego – ratujmy straż pożarną na Ukrainie! Wspierajmy bohaterów! Na koniec powiem krótko – Niech żyje Polska! Niech żyje wolna Ukraina!”

 

Wideo

Skip to content